A. The viewing screen is 1.2 m from a double slit source, and the distance betwe
ID: 1702666 • Letter: A
Question
A. The viewing screen is 1.2 m from a double slit source, and the distance between slits is 0.025 mm. Find the wavelength of the light producing the interference pattern if the first dark fringe on the right of the central peak and the first dark fringe on the left are 3 cm from each other.B. A source simultaneously emits two visible wavelengths of light. One wavelength is ?1 = 580 nm and the other wavelength ?2 is unknown. The source is used in a double slit interference experiment. The distance to the screen is L = 1.0 m and the slit separation is d = 0.030 mm. What is the unknown wavelength 2 if the fourth bright fringe it produces (i.e., for m = 4) is 0.5 cm farther away from the central maximum than the m = 4 bright fringe of the known wavelength. Express your answer in nm.
Explanation / Answer
(A). distanc eof th escrren from slit D = 1.2 m distance between slits d = 0.025 * 10 ^ -3 m distance between 1 st dark fringes on both sides Y = 3 cm distanc eof the 1 st dark fringe from central fringe y = Y / 1 = 1.5 cm =0.015 m we know Y = fringe width wD / d = Y from this wavelength w = Yd / D = 625 * 10 ^ -9 m = 625 nm (B). wavelength w = 580 nm wavelength w ' = ? The distance to the screen L = 1.0 m slit separation is d = 0.030 mm condition for 4 th bright fringe for wavelength w ' is dy ' /D = 4w ' condition for 4 th bright fringe for wavelength w ' is dy /D = 4w given y ' - y = 0.5 cm using this you find answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.