Problem: Two astronauts, each having a mass of 75.0 kg, are connected by a 5.0 m
ID: 1702474 • Letter: P
Question
Problem: Two astronauts, each having a mass of 75.0 kg, are connected by a 5.0 m rope of negligible mass. They are orbiting their center of mass at a tangential speeds of 10.0 m/s.a) Calculate the magnitude of the angular momentum of the system
b) Calculate the rotational energy of the system
c) They let out more rope so that the distance between them increases to 10.0 m. What is their angular momentum now?
d) What are their new tangential speeds?
e) What is the new rotational energy of the system?
Please be sure to show all steps and equation.
Explanation / Answer
a) R=5/2=2.5 so M=2*75*10*2.5=3750(kgm2/s) b) it is E=2*mv^2/2=3750(J). c) the same M=M0=3750. d) M=2*m*R*v. so v'=Rv/R'=v/2=5(m/s). e)E=2*mv'^2/2=1875(J)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.