a bar of mass m=0.500 kg and resistance R=100 Ohms slides on two frictionless,pa
ID: 1701731 • Letter: A
Question
a bar of mass m=0.500 kg and resistance R=100 Ohms slides on two frictionless,parallel rails that are separated by a distance l= 10.0cm, and connected to a battery with a constant Emf of E= 100V. A uniform magnetic field of B= 0.500 T is directed out of the page. If the bar is initially at rest and the magnetic field exists everywhere, how far does it move after 2.00 seconds? Does the moving bar generate Emf?I used ?s=1/2at^2 to find how far it moves, my answer is 0.2 m, but how do I find how much Emf it generates after 2.00 seconds . Can I use E=Blv ? Please help!
Explanation / Answer
mass of the bar is m = 0.500 kg
seperated distance is L = 10.0cm
emf e = 100 V
magnetic field B = 0.500 T
e = B L v
100 V = 0.500 T * 0.1 m * v
v = 2*10^3 m/s
distance d = 2 *10^3 m/s * 2.00s
= 4*10^3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.