<p><a name=\"11\"> <p> Two identical police cars are chasing a robber. 
ID: 1700941 • Letter: #
Question
<p><a name="11"><p> Two identical police cars are chasing a robber.  When at rest, their sirens have a frequency of 539 Hz.  A stationary observer watches as the two cars approach.  The siren of one car (#1) has a frequency of 584 Hz, while the other (#2) has a frequency of 723 Hz.</p>
</a></p>
<p>A) What are the speeds of Car 1 and Car 2</p>
<p>B) <a name="18">
<p>If the robber hears a frequency of 658 Hz from car #2, what is the speed of the robber?</p>
</a></p>
Explanation / Answer
n1 = 539 Hz = n2
n1' = 584 Hz
n2' = 723 Hz
V = 340 m/s
Velocity of robber, Vo = 0
Velocity of car 1 = V1
Velocity of car 2 = V2
n1' = n1(V - V0) / (V - V1)
V1 = V - n1(V - V0) /n1' = 26.2 m/s
So velocity of car 1, V1 = 26.2 m/s
We have,
n2' = n2(V - V0) / (V - V2)
V2 = V - n2(V - V0) /n2' = 86.5 m/s
So velocity of car 2, V2 = 86.5 m/s
If the robber hears sound of frequency 658 Hz from car 2, then
n2 = 658 Hz
n2' = n2(V - V0) / (V - V2)
V0 = V - [(V - V2)n2' / n2 ] = 0.04 m/s
So the robber velocity, V0 = 0.04 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.