This is the given problem.... A gondola can carry 20 skiers, with a total mass o
ID: 1698919 • Letter: T
Question
This is the given problem....A gondola can carry 20 skiers, with a total mass of up to 2280kg . The gondola ascends at a constant speed from the base of a mountain, at 2380m , to the summit at 3845 m.
a) How much work does the motor do in moving a full gondola up the mountain?
b) How much work does gravity do on the gondola?
c) If the motor is capable of generating 10% more work than found in A, what is the acceleration of the gondola?
I have already found the work for part a to be equal to 3.27*10^7 J, and part b to be the negative of that answer, -3.27*10^7J, but I can't seem to figure out part C. I'm following along on the explanations given by the cramster experts, but I keep getting an acceleration of 10.8 m/s^2 and that is incorrect. Can somebody please outline how to do part C for me?
this is my work
W(new)=1.1W=1.10 x 3.27*10^7=3.597*10^7J
W=F x h --> F=W/h
F=3.597*10^7J/1465m=2.455*10^4N
F=m*a --> a=F/m=4.075*10^4N/2280kg=10.8m/s^2
Explanation / Answer
c ) The 10 % more work than A is
W = 3.27*10^ J * 10/ 100 ( 3.27 *10^7 J )
= 3.597*10^7 J
W = F * d
= m a * d
3.597 *10^7 J = 2280 kg * a ( 3845 m - 2380 m )
a = 10.7 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.