A fireworks rocket is launched vertically (y-direction) into the night sky with
ID: 1697958 • Letter: A
Question
A fireworks rocket is launched vertically (y-direction) into the night sky with an initial speed of 45.2 m/s. The rocket coasts after being launched, then explodes and breaks into two pieces of equal mass 2.40 s later.(a) If each piece follows a trajectory that is initially at 45.3° to the vertical, what was their speed immediately after the explosion?
m/s
(b) What is the velocity of the rocket's center of mass before and after the explosion?
( m/s) y-direction
(c) What is the acceleration of the rocket's center of mass before and after the explosion?
( m/s2) y-direction
Explanation / Answer
a ) speed immediately after explosion is v = 45.2 m/s - 9.8 * 2.40 s
= 21.6 m/s
= 21.6 m/s / cos ( 45.3 )
= 30.7 m/s
b ) velocity of rocket's center of mass before and after collission is
v = 21.6 m/s
c ) acceleration is v = u + at
30.7 m/s = 21.6 m/s + a * 2.40 s
acceleration of center of mass for before and after collission is a = 3.79 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.