a small block of mass m = 0.050 kg can slide along the frictionless loop-the-loo
ID: 1697468 • Letter: A
Question
a small block of mass m = 0.050 kg can slide along the frictionless loop-the-loop, with loop radius R = 12 cm. The block is released from rest at point P, at height h = 7R above the bottom of the loop. How much work does the gravitational force do on the block as the block travels from point P to (a) point Q and (b) the top of the loop? If the gravitational potential energy of the block-Earth system is taken to be zero at the bottom of the loop, what is that potential energy when the block is (c) at point P, (d) at point Q, and (e) at the top of the loop?Explanation / Answer
a)
W = m g (7R - R) = m g 6 R = 0.021*9.8*6*0.11 = 0.135828 = 0.136 J
b)
W = m g (7R - 2R) = m g 5 R = 0.021*9.8*5*0.11 = 0.11319 = 0.113 J
c)
U = m g h = m g 7 R = 0.021*9.8*7*0.11 = 0.158 J
d)
U = m g R = 0.021*9.8*0.11 = 0.0226 J
e)
U = m g 2 R = 0.021*9.8*2*0.11 = 0.0453 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.