We have a very long train car moving in the positive x-direction with a speed of
ID: 1697377 • Letter: W
Question
We have a very long train car moving in the positive x-direction with a speed of 9.95 m/s relative to the ground. At t = 0, a person on the train car is moving in the positive x-direction with a speed of 2.69 m/s relative to the train.(a) What is the velocity of the person relative ground? m/s
The person is carrying a live paint grenade with a lifetime of 6.09 s. The grenade is activated at t = 0 seconds when the middle of the train car passes the origin of x-axis on the ground.
(b) How far does the person move relative to the train before he is covered with paint? m
(c) How far does the person move relative to the ground before he is covered with paint? m
Explanation / Answer
The speed of the train relative to the ground v = 9.95m/s
the speed of the person realtive to the train vr = 2.69m/s
(a) The velcoity of the person realtive to the ground
v' = v + vr
= 9.95 + 2.69
= 12.64 m/s
(b) The person traveld a distance is
x = vr *t = (2.69)(6.09)
= 16.38 m
(C) The distance traveled by person realtive to ground
x =v'*t = (12.64)(6.09)
= 76.97 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.