Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a)The two-loop wire circuit is 145.304 cm wide and 96.8694 cm high. The wire cir

ID: 1696934 • Letter: A

Question

a)The two-loop wire circuit is 145.304 cm wide and 96.8694 cm high. The wire circuit in
the figure is located in a magnetic field whose magnitude varies with time according to the expression B = (0.001 T/s) t and its direction is out of the page. Assume The resistance per length of the wire is 0.0891 om/m.

When the magnetic field is 0.2 T, find the magnitude of the current through middle leg PQ of the circuit. Answer in units of A.

b)A coil is wrapped with 246 turns of wire on the perimeter of a square frame of sides 23.1 cm. Each turn has the same area, equal to that of the frame, and the total resistance of the coil is 3.03 . A uniform magnetic field is turned on perpendicular to the plane of the coil.If the field changes linearly from 0 to 0.187Wb/m2 in a time of 1.18 s, find the magnitude of the induced emf in the coil while the field is changing. Answer in units of V.

a)The two-loop wire circuit is 145.304 cm wide and 96.8694 cm high. The wire circuit in the figure is located in a magnetic field whose magnitude varies with time according to the expression B = (0.001 T/s) t and its direction is out of the page. Assume The resistance per length of the wire is 0.0891 om/m. uploaded image When the magnetic field is 0.2 T, find the magnitude of the current through middle leg PQ of the circuit. Answer in units of muA. b)A coil is wrapped with 246 turns of wire on the perimeter of a square frame of sides 23.1 cm. Each turn has the same area, equal to that of the frame, and the total resistance of the coil is 3.03 . A uniform magnetic field is turned on perpendicular to the plane of the coil. If the field changes linearly from 0 to 0.187Wb/m^2 in a time of 1.18 s, find the magnitude of the induced emf in the coil while the field is changing. Answer in units of V.

Explanation / Answer

sol: (a)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

magnetic field vary with time given by B= 10^-3 t

the magnitude of 0.2 T field achived in the time t

                               10^-3 t=0.2   or t= 200sec,

when the wire(PQ) stand by at length of the circuit=48.4347cm =0.484347m

the height of the circuit                                        = 96.8694cm=0.968694m

thus, the area associated with up to the wire PQ is, A =(0.484347m)(0.968694m)

                                                                                 =0.4691m^2

when t=0 sec         B= 0 T (from the B=0.001t equn.)

         t=200 sec     B=0.2 T

change in time      dt= 200sec,

change in field       dB=0.2 T

acc. to farady's law of induction ,

The induced e.m.f(V) in the circuit , when the wire (PQ) at the lenght 0.484347m,

is given by (e.m.f)  , V= -A dB/dt

                                  =(0.4691)(0.2/200)          (consider the magnitude only)

                                  =0.4691*10^-3 volt

but ,resistance per unit meter given :(R) =0.0891 ohm/m      

for the lenght of the wire 0.968694m,

the resistance becomes(R) = (0.0891)(0.968694) ohm

                                        =0.0863106 ohm

acc . to ohms law,    we have     V=i R

                                                 i=V/R  amp

                                                  =0.4691*10^-3 /0.0863106

                                                  =5.4356*10^-3 amp              (appx.)

sol: (b)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

no.of turns wrapped on the coil   N =246

side of the square frame =a =23.1cm =0.231m

area of the each square frame wrapped on the coil = a.a=0.231(0.231) m^2

                                                                            =0.0533m^2

thus, the area associated with this total number of turns (A) = 246(0.0533) m^2

                                                                                       A =13.126 m^2

the change of magnetic field     (dB) = 0.187 web/m^2    or T

during the time                         (dt) =1.18 s

acc. to .faraday's law of induction,

The induced e.m.f in the coil (V) = -A dB/dt

                                                  =(13.126) (0.187/1.18)      (consider magnitude only)

                                                  = 2.0791 volt                   (appx.)

                                                                                 

                                                                          

                           

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote