The mechanical power required at the rear wheels to drive a 2-ton car at constan
ID: 1696738 • Letter: T
Question
The mechanical power required at the rear wheels to drive a 2-ton car at constant speed of 40 mi/hr is approximately 9 kW. Consider a typical automobile battery with the following characteristics [V = 12.0 volts, Capacity = 96 A h, Volume = 440 in2, Weight = 29 pounds, Cost = $70.00]. How many batteries would be needed to go 100 miles? How much weight and volume? If the energy for recharging a battery is purchased from the power company at 12 cents/kWh, what is the cost of going the 100 miles, and how does this compare with that of gasoline for an ordinary auto?Explanation / Answer
An aerialist on a high platform holds onto a trapeze attached to a support by an 8.0-m cord. just before he jumps of the platform, the cord makes an angle of 41 degrees wuth the vertical.He jumps, swings down then back up, releasing the trapeze at the instant it is 0.75 m below its initial height. Calculate the angle0 that the trapeze cord makes with the vertical at this instant
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.