High-speed stroboscopic photographs show that the head of a 220 g golf club is t
ID: 1694674 • Letter: H
Question
High-speed stroboscopic photographs show that the head of a 220 g golf club is traveling at 42 m/s just before it strikes a 46 g golf ball at rest on a tee. After the collision, the club head travels (in the same direction) at 33 m/s. Find the speed of the golf ball just after impact. ________m/s High-speed stroboscopic photographs show that the head of a 220 g golf club is traveling at 42 m/s just before it strikes a 46 g golf ball at rest on a tee. After the collision, the club head travels (in the same direction) at 33 m/s. Find the speed of the golf ball just after impact. ________m/sExplanation / Answer
masses m = 220 g M = 46 g initial speeds u = 42 m / s U = 0 velocities after collision v = 33 m / s V = ? from law of conservation of linear momentum , mu + MU = mv + MV from this V = [ mu + MU -mv ] / M = 9 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.