A pendulum swings through an arc of 90.0° (45.0° on either side of the vertical)
ID: 1693100 • Letter: A
Question
A pendulum swings through an arc of 90.0° (45.0° on either side of the vertical). The mass of the bob is 5.10 kg and the length of the suspending cord is 4.20 m.(a) Find the tension in the cord at the end points of the swing.
(b) Find the velocity of the bob as it passes its lowest point and the tension in the cord at this point.
velocity =
tension =
Explanation / Answer
Tension at end point is T cos@ = mg ==> T = m g / cos45 = 5.10 * 9.8 / cos45 = 70.68 N b) T sin45 = m v^2 / R ==> v^2 = T R sin45 / m = 70.68 * 4.20 * 0.7071 / 5.10 = 41.15 ==> v = 6.415 m/s T ' = mg = 5.1 * 9.8 = 49.98 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.