Starting from rest, a 5.3 kg block slides 2.2 m down a rough 30.0 degree incline
ID: 1693082 • Letter: S
Question
Starting from rest, a 5.3 kg block slides 2.2 m down a rough 30.0 degree incline. The coefficient of kinetic friction between the block and the incline is µk= 0.436. a) What is the work in done by force of gravity? b) What is the work done by the friction force between block and incline? c) What is the work done by the normal force? Starting from rest, a 5.3 kg block slides 2.2 m down a rough 30.0 degree incline. The coefficient of kinetic friction between the block and the incline is µk= 0.436. a) What is the work in done by force of gravity? b) What is the work done by the friction force between block and incline? c) What is the work done by the normal force?Explanation / Answer
Mass (m) of the block = 5.3 kg Length (L) of the inclined plane = 2.2 m Angle of the inclined plane = 30.0 degrees The coefficient of kinetic friction between the block and the incline is µk= 0.436. --------------------------------------------------------------------------------------------------- (a) The work in done by force of gravity is W_g = (mgsin30)(L) = (5.3kg)(9.8m/s^2)(sin30)(2.2m) = 57.1 J (b) The work done by the friction force between block and incline is W_f = -(µk)(mgcos30)(L) =-(0.436)(5.3kg)(9.8m/s^2)(cos30)(2.2m) = - 43.15 J (c) Workdone by hte normal force is zero. Because the angle between the normal force and displacement of the block is 90 deg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.