Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1693036 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 11.5 m/s. Olaf's mass is 74.0 kg.If Olaf catches the ball, with what speed v_f do Olaf and the ball move afterward?
Express your answer numerically in centimeters per second.
v_f =
{cm/s}
Part B
If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 9.00 m/s in the opposite direction, what is his speed v_f after the collision?
Express your answer numerically in centimeters per second.
v_f = cm/s
Explanation / Answer
Accoridng to law of conservation of momentum, momentum before catch is equal to momentum after catch. m v + 0 = MV + 0 Here m is the mass of the ball, v is its speed M is the mass of women , V is final speed Speed ofthe woman after she catches the ball is V= m v / M = (0.4)(11.5) /(74) = 0.06212m/s^2 = 6.212cm/s --------------------------------------------------------------------------------------------------- the change in momentum of the ball is equal to the momentum gain by the woman Change in momentum of the woman = m ( Vf - Vi) = (0.4)[9m/s - (-11.5m/s) ] = 8.2kgm/s this the momentum gained by the woman MV the speed of the woman is V= 8.2kgm/s / 74kg = 0.1108m/s = 11.08cm/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.