During the filming of a certain movie scene, the director wants a small truck (m
ID: 1692847 • Letter: D
Question
During the filming of a certain movie scene, the director wants a small truck (mass 750 kg) traveling due east at 35 m/s to collide with a small truck (mass 3200 kg) traveling due north. The director also wants the collision to be arranged so that just afterword the interlocked vehicles travel straight toward the camera (which is placed at a safe distance, of course). If the line between the camera and the collision makes an angle of 29 degrees with respect to north, at what speed should the trucker drive?Explanation / Answer
Mass of the small truck1(m1)=750kginitial Velocity(u1)=35m/s (due to east)
Mass of smalltruck2(m2)=3200kg
intial Velocity(u2)=? (due to north)
After the collision takes place the two vehicles moves
together with a common velocity .
now the cameras inclined at an angle '?' with respect to straight direction ,the combined velocity of these two vehicles in the camera direction appears as 'u1sin?'. according to conservation of momentum, wehave total momentum of the system before the collision takes place=total momentum of the system after the collision takes place i.e m1u1+m2u2=(m1+m2)u1sin? 750(35)+3200(u2)=(750+3200)35sin29 26250+3200(u2)=3950(35)(0.484) 26250+3200(u2) =66913 velocity of the small truck2 (u2)= 12.707m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.