What is the tangential acceleration of the reference dot at t=0.25s? What is the
ID: 1692159 • Letter: W
Question
What is the tangential acceleration of the reference dot at t=0.25s? What is the centripetal acceleration of the reference dot at t=0.25s? What is the angular postition of the reference dot at t=1.0s? What is the speed of the reference dot at t=1.0s? What is the tangential acceleration of the reference dot at t=0.25s? What is the centripetal acceleration of the reference dot at t=0.25s? What is the angular postition of the reference dot at t=1.0s? What is the speed of the reference dot at t=1.0s?Explanation / Answer
17m/s4.18m/s 160 rads and 8.4...figured it all out! nm! thanks though!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.