A small mailbag is released from a helicopter that is descending steadily at 3.0
ID: 1691511 • Letter: A
Question
A small mailbag is released from a helicopter that is descending steadily at 3.00 m/s. (a)After 5.00 s, what is the speed of the mailbag? (b) How far is it below the helicopter?(c) What are your answers to parts (a) and (b) if the helicopter is rising steadily at 3.00 m/s?
A small mailbag is released from a helicopter that is descending steadily at 3.00 m/s. (a)After 5.00 s, what is the speed of the mailbag? (b) How far is it below the helicopter?
(c) What are your answers to parts (a) and (b) if the helicopter is rising steadily at 3.00 m/s?
Explanation / Answer
If we take the up direction as positive a) v = v0 - g t = -3 - 9.8 * 5 = -52 m/s downward b) s = v0 t - 1/2 g t^2 = -3 * 5 - 1/2 * 9.8 * 25 = -137.5 m c) v = 3 - 9.8 * 5 = -46 m/s s = 3 * 5 - 1/2 * 9.8 * 25 = -107.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.