The length of an unstretched spring is 0.6m. The spring hangs vertically from th
ID: 1691330 • Letter: T
Question
The length of an unstretched spring is 0.6m. The spring hangs vertically from the ceiling. Amass of 600 grams is attached to the other end of the spring which stretches the spring by 8 cm. The spring and mass are then pulled down an extra 2cm and set free to oscillate. Assume SHM.i) With what frequency does the mass vibrate?
ii) What is the speed of the mass when it passes through the mid point of the oscillation?
iii) What is the kinetic energy of the mass at each end of the oscillation?
iv) What is the total energy stored in this oscillation?
Explanation / Answer
Length of the spring l = 0.6 m Mass of the bob m = 600 g = 0.6 Kg Elongation in the spring X = 8 cm = 0.08 m Force constant K = mg/X = (0.6*9.8)/(0.08) = 73.5 N/m Amplitude A = 2 cm = 0.02 m (1) Time period T = (2Pi)Sqrt(m/K) = 2*3.141*Sqrt(0.6/73.5) = 0.5675 s Frequency n= 1/T = 1.761 Hz (2) Velocity at mid point V = A(2*Pi*n) = 0.02*2*3.141*1.761 = 0.2212 m/s (3) Knetic energy at extream positions K = 0 (Because velocity is 0) (4) Total energy E = (1/2)KA^2 = 0.5*73.5*(0.02)^2 = 0.0147 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.