Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2) One heater uses 342 W of power when connected by itself to a battery. Another

ID: 1689887 • Letter: 2

Question

2) One heater uses 342 W of power when connected by itself to a battery. Another heater uses 242 W of power when connected by itself to the same battery. How much total power do the heaters use when they are both connected in series across the battery?
W 2) One heater uses 342 W of power when connected by itself to a battery. Another heater uses 242 W of power when connected by itself to the same battery. How much total power do the heaters use when they are both connected in series across the battery?
1) The circuit in the drawing contains two resistors and two capacitors that are connected to a battery via a switch. When the switch is closed, the capacitors begin to charge up. What is the time constant for the charging process? (Let R1 = 8.0 kO, R2 = 7.0 kO, C1 = 6.0 muF, and C2 = 9.0 muF.) S 2) One heater uses 342 W of power when connected by itself to a battery. Another heater uses 242 W of power when connected by itself to the same battery. How much total power do the heaters use when they are both connected in series across the battery? W

Explanation / Answer

1) equivalent resistance R = [ R1*R2] /[ R1 + R2 ] as these are in parallel connection = [ 8*7 ] / [ 8 +7 ] = 56 / 15 = 3.733 kohm equivalent capacitance = C1 + C2 = [6 + 9 ]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote