Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hotel elevator ascends 190m with a maximum speed of 5.2m/s. Its acceleration a

ID: 1687174 • Letter: A

Question

A hotel elevator ascends 190m with a maximum speed of 5.2m/s. Its acceleration and deceleration both have a magnitude of 1.0m/s2. a) how far does the elevator move while accelerating to full speed from rest? ______________m b) how long does it take to make the complete trip from bottom to top? ________s A hotel elevator ascends 190m with a maximum speed of 5.2m/s. Its acceleration and deceleration both have a magnitude of 1.0m/s2. a) how far does the elevator move while accelerating to full speed from rest? ______________m b) how long does it take to make the complete trip from bottom to top? ________s

Explanation / Answer

Given Length = 190 m Maximum speed of elevator is 5.2 m/s Acceleration of elevator is 1.0 m/s2 a) First we will calculate the time        V = at      5.2 =1.0 t       t = 5.2 s Now S = (1/2) a t2           = (0.5) (1.0)(5.2)2          S = 13.5 m ----------------------------------------------- b) Time taken for complete trip is          S = (1/2) a t2         190 = (0.5)(1.0) t2           t =19.5 s           t =19.5 s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote