The common Eastern mole, a mammal, typically has a mass of 72 g, which correspon
ID: 1686181 • Letter: T
Question
The common Eastern mole, a mammal, typically has a mass of 72 g, which corresponds to about 7.2 moles of atoms. (A mole of atoms is 6.02 x 1023 atoms. In atomic mass units (u), what is the average mass of atoms in the common Eastern mole?So do i need to just go from Mass to atoms? i only know how to do this using chemistry and that is with molecular weights... can i simply
7.2moles x 6.022x10^23 = 4.34x10^24 atoms
so how do i put this into U - the atomic mass unit?
and atomic mass units = 1.66x10^-27 kg
Help... thnaks The common Eastern mole, a mammal, typically has a mass of 72 g, which corresponds to about 7.2 moles of atoms. (A mole of atoms is 6.02 x 1023 atoms. In atomic mass units (u), what is the average mass of atoms in the common Eastern mole?
So do i need to just go from Mass to atoms? i only know how to do this using chemistry and that is with molecular weights... can i simply
7.2moles x 6.022x10^23 = 4.34x10^24 atoms
so how do i put this into U - the atomic mass unit?
and atomic mass units = 1.66x10^-27 kg
Help... thnaks
Explanation / Answer
let, no.of atoms = 7.2 moles * 6.022* 10 23 = 4.34 * 10 24 .......................approx. average mass = 72 g / 4.34 *10 24 = 16.589 * 10 -24 g / atom = 16.589 * 10 -27 kg / atom = 16.589 * 10 -27 / [1.66 * 10 -27 ] (u) = 9.99 uRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.