A very long solenoid has 1.0 x 106 turns per meter and a cross-sectional area of
ID: 1685028 • Letter: A
Question
A very long solenoid has 1.0 x 106 turns per meter and a cross-sectional area of 2.0 x 10-4 m2 . A short, secondary coil with 1.0 x 103 turns is wound over the solenoid's midpoint. What emf is induced in the secondary coil if the current in the solenoid is changing at a rate of 4.0 A/s? The answer is 1.0V, but I don't know how to work it out.A very long solenoid has 1.0 x 106 turns per meter and a cross-sectional area of 2.0 x 10-4 m2 . A short, secondary coil with 1.0 x 103 turns is wound over the solenoid's midpoint. What emf is induced in the secondary coil if the current in the solenoid is changing at a rate of 4.0 A/s? The answer is 1.0V, but I don't know how to work it out.
Explanation / Answer
number of turns of solenoid per meter n /l = 1*10^ 6 turns / m crossectional area of solenoid A = 2*10^ -4 m^2 Current in the solenoid dI /dt = 4 A /s Magnetic field of a solenoid B = µ_o n I number of turns of secondary coil N = 1*10^ 3 turns emf induced in the secondary coil e = d / dt ( BA N ) = AN dB / dt = A N µ_o n dI /dt = ( 2*10^ -4 m^2)(1*10^ 3 turns )(1*10^ 6 turns / m )(4p*10^ -7 )(4 ) = 100.48*10^ -2 = 1 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.