Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The coordinates of an object moving in the xy plane vary with time according to

ID: 1684973 • Letter: T

Question

The coordinates of an object moving in the xy plane vary with time according to x= -(5.00 m) sin(wt) and y= (4.00 m) - (5.00 m)cos(wt), where w is a constant and t is in seconds.
a) Determine the components of velocity and components of accelerationof the object at t=0.
b) Write expressions for the position vector, the velocity vector, and the acceleration vector of the object at any time t>0.
c) Descibe the path of the object in an xy plot.

Explanation / Answer

a) First take the derivative of the position function with respect to t which gives you: v_x = -(5.00 m)(w)cos(wt) v_y = (5.00 m)(w)sin(wt) The above are your components of velocity and when t = 0: v_x = -(5.00 m)(w) v_y = 0 Taking the derivative of the velocity function and plugging in t = 0 you get: a_x = (5.00 m)(w^2)sin(wt) = 0 a_y = (5.00 m)(w^2)cos(wt) = (5.00 m)(w^2) b) Being allowed to choose any time t>0 you typically choose t=1, as it often results in the easiest calculations. Plugging in t=1 to the given formulas and the ones we solved above you get: x = -(5.00 m)sin(w) y = (4.00 m) - (5.00 m)cos(w) v_x = -(5.00 m)(w)cos(w) v_y = (5.00 m)(w)sin(w) a_x = (5.00 m)(w^2)sin(w) v_y = (5.00 m)(w^2)cos(w) c) As for the description of the path: The path is clockwise around a circle of radius 5 m centered at (0,4) m, starting at the lowermost point on the circle. Hope this helps.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote