A rectangular coil (0.20m x 0.80m) has 200 turns and is in a uniform magnetic fi
ID: 1684292 • Letter: A
Question
A rectangular coil (0.20m x 0.80m) has 200 turns and is in a uniform magnetic field of 0.30 T. If the orientation of the coil is varied through all possible positions, the maximum torque on the coil by magnetic forces is 0.080 N.m. What is the current in the coil?a) 5.0 mA
b) 1.7 A
c) 8.3 mA
d) 1.0 A
A circular coil ( radius =0.40m) has 160 turns and is in a uniform magnetic field. If the orientation of the coil is varied through all possible positions, the maximum torque on the coil by magnetic forces is 0.16 Nm when the current in the coil is 4.0 mA. What is the magnitude of the magnetic field?
a)0.37 T
b)1.6T
c)0.50 T
d) 1.2 T
Will rate high.
Explanation / Answer
Area of the coil A= 0.20m x 0.80m= 0.16 m^ 2 No.of truns N = 200 Magnetic field B= 0.30 T The maximum torque on the coil by magnetic forces is T = 0.080 N.m the current in the coil i = ? we know T = BiAN from this i = T / ( BAN) = 8.333* 10^ -3 amperes = 8.3mA (b). radius r =0.40m No.of truns N = 160 the maximum torque on the coil by magnetic forces is T = 0.16 Nm current in the coil i = 4.0 mA = 4 * 10^-3 A the magnitude of the magnetic field B = ? Area A= (pi) r^ 2 = 0.5025 m^ 2 we know T = BiAN from this magnetic field B = T / ( iAN ) = 0.4973 T a)0.37 T b)1.6T c)0.50 T d) 1.2 T Will rate high.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.