One of the problems with debris in the ocean is that it is often difficult to se
ID: 1684072 • Letter: O
Question
One of the problems with debris in the ocean is that it is often difficult to see, because much of the object is under the surface of the water. An object with a density of 701 kg/m3 and a mass of 1651 kg is thrown into the ocean. Find the volume of the object sticking out of the water (use ?sea water = 1024 kg/m3). One of the problems with debris in the ocean is that it is often difficult to see, because much of the object is under the surface of the water. An object with a density of 701 kg/m3 and a mass of 1651 kg is thrown into the ocean. Find the volume of the object sticking out of the water (use ?sea water = 1024 kg/m3).Explanation / Answer
The volume of object V = m / density of object the buoyant force F = density of sea water * Vw * g m g = density of sea water * Vw * g ==> Vw = m / density of sea water Therefore the fraction of object sticking outside of the water is = 1 - Vw/v = 1 - density of object/density of water = 1 - 701 / 1024 = 0.3154 i.e., 31.54 percent of the object sticking outside of the water.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.