Jane, whose mass is 50kg, needs to swing across a river (having width d) filled
ID: 1684040 • Letter: J
Question
Jane, whose mass is 50kg, needs to swing across a river (having width d) filled with man eating crocodiles to save Tarzan from danger. However, she must swing into a wind exerting with constant horizontal force F on a vine having length L and initially making an angle ? with the vertical. Taking d=50m, F=110N, L=40m, and ?=50degrees. a) With what minimum speed must Jane begin to swing to just make it to the other side? b) Once the rescue is complete, Tarzan and Jane must swing back across the river. With what minimum speed must they begin their swing? Assume Tarzan has a mass of 80kg. Jane, whose mass is 50kg, needs to swing across a river (having width d) filled with man eating crocodiles to save Tarzan from danger. However, she must swing into a wind exerting with constant horizontal force F on a vine having length L and initially making an angle ? with the vertical. Taking d=50m, F=110N, L=40m, and ?=50degrees. a) With what minimum speed must Jane begin to swing to just make it to the other side? b) Once the rescue is complete, Tarzan and Jane must swing back across the river. With what minimum speed must they begin their swing? Assume Tarzan has a mass of 80kg.Explanation / Answer
Part a) D = Lsin? + Lsinf, 50=40(sin50+sinf), f = 28.9 degrees Ki + Ui + Wwind = Kf + Uf 1/2mvi2 + mg(-Lcos?) + FD(-1)=0+mg(-Lcosf) 1/2(50)(vi)2 + 50(9.8)(-40cos50)-110(50) = 50(9.8)(-40cos28.9)vi = 6.15 m/s Part b) 1/2mvi2 + mg(-Lcosf) + FD(+1) = 0+mg(-Lcos?) 1/2(130)(vi)2 + 130(9.8)(-40cos28.9)+110(50) = 130(9.8)(-40cos50) vi = 9.87 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.