Three identical blocks connected by ideal strings are being pulled along a horiz
ID: 1683327 • Letter: T
Question
Three identical blocks connected by ideal strings are being pulled along a horizontal frictionless surface by a horizontal force F. The magnitude of the tension in the string between blocks B and C is T = 3.00 N. Assume that each block has mass m = 0.400 kg. What is the magnitude F of the force? What is the tension TAB in the string between block A and block B? Three identical blocks connected by ideal strings are being pulled along a horizontal frictionless surface by a horizontal force F. The magnitude of the tension in the string between blocks B and C is T = 3.00 N. Assume that each block has mass m = 0.400 kg. What is the magnitude F of the force? What is the magnitude F of the force? What is the tension TAB in the string between block A and block B? What is the tension TAB in the string between block A and block B?Explanation / Answer
a = 7.5 m/s2 The key is, this acceleration is the same for blocks A B and C! Therefore, the magnitude of the force of the whole thing is F= ma F= (0.400 kg + 0.400 kg + 0.400 kg)(7.5 m/s2)F= 9 N. b) Here is the key thing for the second part. Since 9 N is the tension for blocks A B and C, and 3 N provides tension for block C, the tension on the string between A and B is 6 N. You can also figure this out by F = (0.400 kg + 0.400 kg)(7.5 m/s2) F = 6 N PLEASE RATE :D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.