A particle of charge q = 2.73×10-12 C and mass m = 3.32×10-17 kg enters a unifor
ID: 1682728 • Letter: A
Question
A particle of charge q = 2.73×10-12 C and mass m = 3.32×10-17 kg enters a uniform magnetic field B of magnitude 9.41×10-5 T with a velocity v of magnitude 8.34 m/s, and moves in a helix while in the field. The angle between v and B is 84.0°.(a) What is the magnitude vperp of the component of v perpendicular to B? (m/s)
(b) What is the radius of the helix? (meters)
(c) What is the magnitude vpar of the component of v parallel to B? (m/s)
(d) What is the pitch of the helix, the distance between adjacent loops (measured parallel to B)? (meters)
Explanation / Answer
a) V perpendicular component is V (per) = v sin = 8.34 * sin 84 = 8.294 m/s b) V parallel components is V (parallel) = V cos = 8.34 * cos84 = 0.8717 m/s c) Helical pitch is p = v (parallel) * 2m / q = 0.8717 * 2 * 3.14 * 3.32 x 10^-17 / 2.73 x 10^-12 = 6.657 x 10^-5 m = 66.57 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.