Two toy locomotives approach each other along the same line,and upon collision b
ID: 1682513 • Letter: T
Question
Two toy locomotives approach each other along the same line,and upon collision both stop dead still. One locomotive has threetimes the speed of the other and the sum of their masses is 3.88kg.What is the mass of the faster locomotive? What is the mass of the slowerlocomotive? Two toy locomotives approach each other along the same line,and upon collision both stop dead still. One locomotive has threetimes the speed of the other and the sum of their masses is 3.88kg.
What is the mass of the faster locomotive? What is the mass of the slowerlocomotive?
Explanation / Answer
sum of masses m + M = 3.88 kg m = 3.88 -M Speed of one locomotive U = 3u Speed of 2 nd locomotive u = -u Speed after collision v = V = 0 from law of conservation momentum , mu +MU = mv +MV (3.88-M ) *-u + M* 3u = m* 0 + M* 0 -3.88 u +Mu +3Mu = 0 -3.88 u +4Mu = 0 4Mu = 3.88 u M = 0.97 kg Mass of another m = 3.88 - 0.97 = 2.91 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.