An astronaut performs a simple experiment in the \"weightless\"environment of a
ID: 1682344 • Letter: A
Question
An astronaut performs a simple experiment in the "weightless"environment of a space station, intended for television broadcastto elementary school classrooms around the world. By combing herhair, she is able to charge a flat comb so that, in the vicinity ofthe comb, there is an approximately uniform electric field ofstrength E=900 N/C. She places the comb 4.00 cm away from a clumpof small paper dots, inducing a nonuniform distribution of chargein the clump so that one of the dots becomes charged and breaksaway, accelerating toward the comb. If the paper dot has a mass of2.95x10-4 kg and a charge of magnitude 3.50C, howfast is it going when it strikes the comb? I know I need to find the final velocity. I believe theformula I need to use for this is: vf2 =vi2 + 2ax. My question is: how do Ifind the final velocity of the paper dot traveling toward thecomb? An astronaut performs a simple experiment in the "weightless"environment of a space station, intended for television broadcastto elementary school classrooms around the world. By combing herhair, she is able to charge a flat comb so that, in the vicinity ofthe comb, there is an approximately uniform electric field ofstrength E=900 N/C. She places the comb 4.00 cm away from a clumpof small paper dots, inducing a nonuniform distribution of chargein the clump so that one of the dots becomes charged and breaksaway, accelerating toward the comb. If the paper dot has a mass of2.95x10-4 kg and a charge of magnitude 3.50C, howfast is it going when it strikes the comb? I know I need to find the final velocity. I believe theformula I need to use for this is: vf2 =vi2 + 2ax. My question is: how do Ifind the final velocity of the paper dot traveling toward thecomb?Explanation / Answer
We know that F = E q = 900 * 3.50 x 10-6 = 3.15 x 10-3 N and we also have F = ma ==> a = F / m = 3.15*10-3 N / 2.95×104 kg =10.678 m/s2 Using relation basic kinematic relation we have vf2 = vi2 +2ax = 0 + 2 * 10.678 * 0.04 ==> vf = 0.924 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.