An ostrich egg of mass m is tossed at a speed v into a sagging bedsheet and is b
ID: 1682257 • Letter: A
Question
An ostrich egg of mass m is tossed at a speed v into a sagging bedsheet and is brought to rest in a time t.a. show that the force acting on the egg when it hits the sheet ismv/t.
b. If the mass of the egg is 1 kg, it's initial speed is 2 m/s, andthe time to stop is 0.2 s, show that the average force on the eggis 10N.
How much work is done when you push a crate horizontally with 100Nacross a 10 m factory floor? If the force on friction on the crateis a stead 70N , show that the KE gained by the crate is 300J. Showthat 700 J is turned into heat. Please show all work so that I canunderstand what Im missing. Thank you in advance.
Explanation / Answer
mass of ostrich egg= m kg initial velocity = v m/s final velocity = 0 m/s time = t sec a = (0-v)/t = -v/t m/s2 Force applied by bed sheet = ma a)F = -m (v/t)N (-v e sign shows it's a retarding force)b) m= 1 kg , initialvelocity = 2m/s , final velocity = 0m/s, time = 0.2 sec a = (0-2)/0.2 =- 10m/s2 F = ma = 1 x (-10) = -10N c) F = ma = 1 x (-10) = -10N c) Work done = force x displacement = 100 x 10 =1000J d) If the forceof friction is = 70 N The crate moves with net force = applied force - frictionforce = 100 - 70 = 30N Work done = force x displacement = 30 N x 10 m = 300J Work done = change in kinetic eergy Hence K.E. gained by crate = 300 J e) Work done by friction = heat lost Heat produced = 70 N x 10 m = 700 J Work done by friction = heat lost Heat produced = 70 N x 10 m = 700 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.