An astronaut performs a simple experiment in the \"weightless\"environment of a
ID: 1682231 • Letter: A
Question
An astronaut performs a simple experiment in the "weightless"environment of a space station, intended for television broadcastto elementary school classrooms around the world. By combing herhair, she is able to charge a flat comb so that, in the vicinity ofthe comb, there is an approximately uniform electric field ofstrength E = 900 N/C. She places the comb4.00 cm away from a clump of small paper dots, inducing anonuniform distribution of charge in the clump so that one of thedots becomes charged and breaks away, accelerating toward the comb.If the paper dot has a mass of 2.95×104 kg and a charge of magnitude3.50 C, how fast is it going when it strikes thecomb?Explanation / Answer
elelctric field E = 900 N / C distance S= 4 cm =0.04 m mass of paper m = 2.95 * 10 ^ -4 kg charge of paper q = 3.5 * 10 ^ -6 C Acclerationn of paper a = Eq / m = 10.67 m / s^ 2 Initila velocity u = 0 required speed v = ? we know from kinematics equation v ^ 2- u^ 2= 2aS v^ 2= 2aS v = [ 2aS] = 0.9242 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.