A motorcycle and a police car are moving toward one another.The police car emits
ID: 1682165 • Letter: A
Question
A motorcycle and a police car are moving toward one another.The police car emits sound with a frequency of 502 Hz and has aspeed of 27.0 m/s. The motorcycle has a speed of 13.0 m/s.What frequency does the motorcyclist hear? According to the above question, suppose that the motorcycleand the police car are moving in the same direction, with themotorcycle in the lead. What frequency does the motorcyclist hea inthis case? A motorcycle and a police car are moving toward one another.The police car emits sound with a frequency of 502 Hz and has aspeed of 27.0 m/s. The motorcycle has a speed of 13.0 m/s.What frequency does the motorcyclist hear? According to the above question, suppose that the motorcycleand the police car are moving in the same direction, with themotorcycle in the lead. What frequency does the motorcyclist hea inthis case?Explanation / Answer
Given frequency of source f = 502 Hz speed of observer v o = 13 m/s speedof source v s = 27 m/s speed of sound v = 343 m/s Thefrequency that is deteced by miving object f ' = ( v+v o / v - vs ) f = ( 343+ 13 / 343 -27 ) 502 = 544.829Hz the motorcycle and the policecar are moving in the same direction The frequency that is deteced by miving object f ' = ( v-v o / v + vs ) f = ( 343-13 / 343 +27 ) 502 = 447.729Hz f ' = ( v-v o / v + vs ) f = ( 343-13 / 343 +27 ) 502 = 447.729HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.