State the law of conservation for mechanical energy A child of mass m is release
ID: 1681921 • Letter: S
Question
State the law of conservation for mechanical energy A child of mass m is released from rest at the top of a waterslide, at a height 10 m above the bottom of the slide. Assumingthat the slide is frictionless because of the water on it, find thechild’s speed at the bottom of the slide. A child of mass m is released from rest at the top of a waterslide, at a height 10 m above the bottom of the slide. Assumingthat the slide is frictionless because of the water on it, find thechild’s speed at the bottom of the slide. A child of mass m is released from rest at the top of a waterslide, at a height 10 m above the bottom of the slide. Assumingthat the slide is frictionless because of the water on it, find thechild’s speed at the bottom of the slide.Explanation / Answer
According to conservation of energy we have mgh = 0.5 mv2 ==> v = 2gh =2 * 9.8*10 = 14 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.