Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1.90 kg mass oscillatesaccording to the equation x = 0.430 cos 8.45 t , where

ID: 1681853 • Letter: A

Question

A 1.90 kg mass oscillatesaccording to the equation x = 0.430 cos 8.45t, where x is inmeters, and t is in seconds. Assumethat x =0.35 m.
(a) Determine the amplitude. ____ m
(b) Determine the frequency. ____ Hz
(c) Determine the total energy. ____ J
(d) Determine the kinetic energy. ____ J
(e) Determine the potential energy. ____ J
(a) Determine the amplitude. ____ m
(b) Determine the frequency. ____ Hz
(c) Determine the total energy. ____ J
(d) Determine the kinetic energy. ____ J
(e) Determine the potential energy. ____ J

Explanation / Answer


(a) Determine the amplitude.
A = 0.430 m

(b) Determine the frequency.
f = 8.45/(2) = 1.345 Hz

(c) Determine the total energy
= 8.45 rad/s = (k/m)
k = m2
the total energy E = kA2/2 =m2A2/2 = 12.54 J

(d) Determine the kinetic energy.
K = kA2/2 - kx2/2 =m2(A2 - x2)/2 = 4.23 J
(e) Determine the potential energy.
kx2/2 = m2x2/2 = 8.31J