Two narrow slit are illuminated by a laser with awavelength of 552 nm. The inter
ID: 1681492 • Letter: T
Question
Two narrow slit are illuminated by a laser with awavelength of 552 nm. The interference pattern on a screen locatedx = 5.10 m away shows that the second-order bright fringe islocated y = 5.40 cm away from the central bright fringe. Calculatethe distance between the two slits.1.04×10-2 cm
Thescreen is now moved 1.8 m further away. What is the new distancebetween the central and the second-order bright fringe?
7.31 cm
I have the answers but need toknow how to do the problems.
I have the answers but need toknow how to do the problems.
Explanation / Answer
Given that m = 2 x = 5.10 m y = 0.054 m = 552 nm The angle that the ray producing this fringe makes with thecentral ray is then = tan-1 (y / x) = 0.6066o The distance between two slits is d = m / sin = 2 * 552 x 10-9 / sin0.60 =1.042 x 10-2 cm b) Given that x = 5.10 m + 1.8m = 6.9 m y = ? ==> y = x tan = 6.9 *tan0.6066 = 7.305 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.