How do I solve this problem? A superconducting Nb 3 Sn magnet can achieve a peak
ID: 1681090 • Letter: H
Question
How do I solve this problem?A superconducting Nb3Sn magnet can achieve a peakmagnetic field of 13.5 T in a magnet designed for use in the LargeHadron Collider. Find the maximum energy that a singly chargedparticle (for example, a proton or electron) can have if that fieldis maintainted around a circular ring ofcircumference 32 km. (Note: Inreality, particle energies are about 35% less, because the peakfield is not maintained through the ring.)
A superconducting Nb3Sn magnet can achieve a peakmagnetic field of 13.5 T in a magnet designed for use in the LargeHadron Collider. Find the maximum energy that a singly chargedparticle (for example, a proton or electron) can have if that fieldis maintainted around a circular ring ofcircumference 32 km. (Note: Inreality, particle energies are about 35% less, because the peakfield is not maintained through the ring.)
Explanation / Answer
F = m v2 / R = Q v B p = m v = Q B R (p c)2 = E2 - E02= E2 since E >>E0 you can easily verify bycalculating m c2 using the rest mass of theproton p = E / c E = p c = Q B R c = 1.6 * 10E-19 * 13.5 * (32000 / 2 ) *3 * 10E8 = 3.3 * 10E-6 1 eV = 1.6 * 10E-19 E = 3.3 * 10E-6 / 1.6 * 10E-19 = 2.06 * 10E13 eV = 2.06 * 10E7Mev = 20.6 TevRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.