2) A small rubber wheel is used to drive a large pottery wheel,and they are moun
ID: 1680751 • Letter: 2
Question
2) A small rubber wheel is used to drive a large pottery wheel,and they are mounted so that their circular edges touch. The smallwheel has a radius of 2.0cm and accelerates at a rate of 7.2rad/s^2 and it remains in contact with the pottery wheel(radius 25.0cm) without slipping.
a) What is the angular acceleration of the pottery wheel?
b) How long does it take for the pottery wheel to reach anangular velocity of 65 rpm?
Explanation / Answer
Given that o= 65 rpm = 6.807 rad/s = 0 r1 = 0.020m a1 = 7.2 rad/s2 r2 = 0.25 m Since the tangential accelerations are the same, and given by: = ra Then we can say that if a1 = a2 ,then r1a1= r2a2 0.020 * 7.2 =0.25 a2 ==> a2= 0.576rad/s2 We know that = o + a2t 0 = 6.807 +0.576 * t ==> t = 11.8 s ˜12 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.