A thin metallic ring of radius 10 cm and resistance 0.01Ohm is placed in a magne
ID: 1680711 • Letter: A
Question
A thin metallic ring of radius 10 cm and resistance 0.01Ohm is placed in a magnetic field that is changing with time as B = 10+0.1(t / sec) kˆ Gauss. The plane of the ring isperpendicular to the magnetic field.What is the magnitude of the current inthe ring? At the center of the ring, what is the magnitude of themagnetic field generated by the induced current flowing in the ring? A thin metallic ring of radius 10 cm and resistance 0.01Ohm is placed in a magnetic field that is changing with time as B = 10+0.1(t / sec) kˆ Gauss. The plane of the ring isperpendicular to the magnetic field.
What is the magnitude of the current inthe ring? At the center of the ring, what is the magnitude of themagnetic field generated by the induced current flowing in the ring?
Explanation / Answer
Given Radius of the ring r = 10cm resistance R = 0.01 magnitude of magneticfield B = 10 + 0.1 t inducesd emf = d / dt flux through the ring = B A cos here The plane of the ring isperpendicular to the magnetic field So = B A = d / dt ( B A ) = A d B / dt = ( r 2 ) ( d / dt ( 10 + 0.1 t ) = (3.14 * 102 * 10-4 )( 0.1) = 3.14*10-3 V magnitude of induced current flowingin the ring I = 3.14*10-3 V /0.01 = 0.314 A magnitude of magnetic field at thecenter of the ring B = o I / 2 R = ( 4 *10-7 )( 0.314 A ) / 2 ( 0.1) = 1.97 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.