On a frictionless, horizontal air table, puck A (with mass0.25 kg) is moving tow
ID: 1680204 • Letter: O
Question
On a frictionless, horizontal air table, puck A (with mass0.25 kg) is moving toward puck B (with mass 0.350 kg), that is initially at rest. After thecollision, puck A has a velocity of 0.120 m/s to the left,and puck B has velocity 0.620 m/sto the right. (a) What was the speed of puck Abefore the collision?1 m/s
(b) Calculate the change in the total kinetic energy of the systemthat occurs during the collision.
2 J
(a) What was the speed of puck Abefore the collision?
1 m/s
(b) Calculate the change in the total kinetic energy of the systemthat occurs during the collision.
2 J
Explanation / Answer
a) Using conservation of momentum we have m1 u1= m1 v1 + m2 v2 ==> u1 = [ m1 v1 + m2 v2 ] / m1 = [ 0.25 * -0.12 + 0.350 * 0.620 ] / 0.25 = 0.748 m/s b) The change in kinetic energy KE =0.5m1v12 - 0.5 m2 v22 = 0.5 * 0.25 * 0.748 * 0.748 - 0.5 * 0.350 * 0.620*0.620 = 2.668 x 10-3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.