A soccer player kicks a rock off a cliff 40.0 m high into apool of water. The pl
ID: 1678878 • Letter: A
Question
A soccer player kicks a rock off a cliff 40.0 m high into apool of water. The player hears a splash 3 sec. later. Assuming thespeed of sound to be 343m/s. What was the initial speed of therock?I believe that you begin with x= vo squareroot(2h/g). When you have found x, you use dimentional analysis with343m/s to get meter.
A soccer player kicks a rock off a cliff 40.0 m high into apool of water. The player hears a splash 3 sec. later. Assuming thespeed of sound to be 343m/s. What was the initial speed of therock?
I believe that you begin with x= vo squareroot(2h/g). When you have found x, you use dimentional analysis with343m/s to get meter.
Explanation / Answer
Consider the rock falling in y-axis; s= ut + (1/2)at2 t= 2.857 secthe time that the sound spend when the rock touch the wateruntil the soccer player heard is 3.00-2.857=0.143 find the distance from the point the rock hit the water to thetop of the cliff from s=vt = 343(0.143) = 49.049 m
find A = 49.0492-40.02 =28.386 m find the initial speed of the rock In x-axis s = ut 28.386 = u(2.857) u= 9.935 m/s =28.386 m find the initial speed of the rock In x-axis s = ut 28.386 = u(2.857) u= 9.935 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.