1a.) Calculate the electrostatic force between a +441 C charge anda -772C charge
ID: 1678754 • Letter: 1
Question
1a.) Calculate the electrostatic force between a +441 C charge anda -772C charge that are 31 cm apart.1 N
b.) A 8943 ? resistor has a6.11 A current passing through it.Determine the power loss of the resistor.
1_____W
c.) The primary coil of a transformer has 563,000 loops. The secondary coil has 4,315 loops. The primary coil has a 92 A current and 47V.
Calculate the voltage in the secondary coil.
4 V
Calculate the current in the secondary coil.
5 A
d.) You are standing on a canyon edge and you give a shout. After1 s have passed, you hear your echo.The temperature at the canyon is 31.9°C.
Determine the speed of sound.
1 m/s
Determine how far away the cliff wall is that your voice bouncedoff of.
2 m
Explanation / Answer
Charges q = 441 * 10 ^ -6 C
Q = -772*10^-6 C
Separation r= 31 cm =0.31 m
Electro static force F = KqQ / r^ 2
Where K = 8.99*10^9 Nm^ 2/ C ^ 2
Plug the values we get F = 31848.73 N
(b). Resistance R = 8943 ohm
Current I= 6.11 A
Power loss P = I ^ 2 * R
= 333860.9 W
(c). N = 563000
N ‘ = 4315
I = 92 A
V = 47 V
We know V ‘ / V = N ‘ / N
From this V ‘ = V * ( N ‘ / N )
= 0.36 Volt
Also we know I ‘ / I = N / N ‘
I ‘ = 12003.7 A
(d). Speed of sound vt = vo [ 1+( t/546) ]
= 331 [ 1+ ( 31.9 / 546 ) ]
= 350.33 m / s
We know distance S = vt / 2
= ( 350.33* 1 ) / 2
= 175.16 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.