A parallel-plate capacitor of capacitance 6.0 X10 -10 F is charged to 3.0 V. a.)
ID: 1678389 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor of capacitance 6.0 X10-10 F is charged to 3.0 V. a.) What is the charge on the positively charged plate? b.) If the spacing between the two plates is 2.0 mm, what isthe electric field in the space between the plates? A parallel-plate capacitor of capacitance 6.0 X10-10 F is charged to 3.0 V. a.) What is the charge on the positively charged plate? b.) If the spacing between the two plates is 2.0 mm, what isthe electric field in the space between the plates?Explanation / Answer
a) Q = C V = 6.0 x 10-10 * 3.0 = 1.8 x 10-9 C =1.8nC b) Q = CV = C E d ==> E = Q / C d = 1.8 x 10-9 / 6.0 x 10-10 * 2.0 x10-3 = 0.15 x 104 N / C = 1.50 kN/C or1.50kV/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.