A freshly prepared sample of a certain radioactive isotope has anactivity of 10.
ID: 1678310 • Letter: A
Question
A freshly prepared sample of a certain radioactive isotope has anactivity of 10.0 mCi. After 4.50 h, the activity is 8.80 mCi. (a) Find the decay constant and half-life of the isotope. = h-1 T1/2 = h(b) How many atoms of the isotope were contained in the freshlyprepared sample?
atoms
(c) What is the sample's activity 30 h after it is prepared?
mCi (a) Find the decay constant and half-life of the isotope. = h-1 T1/2 = h
(b) How many atoms of the isotope were contained in the freshlyprepared sample?
atoms
(c) What is the sample's activity 30 h after it is prepared?
mCi = h-1 T1/2 = h
Explanation / Answer
Initila activity Ao = 10 mCi
Activity after time t is A= 8.8 mCi
time t= 4.5 h
We know A = A o e – t
e - t = A /Ao
= 0.88
- t = ln ( 0.88)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.