The suspension system of a 2000 kg automobile \"sags\" 10 cm when thechassis is
ID: 1677430 • Letter: T
Question
The suspension system of a 2000 kg automobile "sags" 10 cm when thechassis is placed on it. Also, the oscillation amplitude decreasesby 50% each cycle. Estimate the values of (a) the spring constantk and (b) the damping constant b for the springand shock absorber system of one wheel, assuming each wheelsupports 500 kg.For part (a), my attempts have gone so far as to set mg=-kx.
For part (b), I've gotten x(t+T)/xt=0.5, e^-bt/2m=50/100, andT=2m/k.
Somehow, I'm not getting the right anwers using these formulas...could someone please show me how to set up my problems to solveparts (a) and (b)? Thank you...
Explanation / Answer
(a)
to get the force constant of the spring we usethe hookes law so that we get
k = (500 kg) (9.80 m / s2) / (10cm)
= N / cm
(b)
for simplicity let us take the decrease ofamplitude is 50% then we get
e-b /2 M = 1 / 2 where
T = 2 / '
' =
= (k /m)
solve for ' and then for T
taking the log of both sides of the above equationand rearranging we get that
b = (2 m / T) ln 2
= ........... kg / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.