A weight lifter raises a 905 N weighta vertical distance of 1.90 m in a timeinte
ID: 1676906 • Letter: A
Question
A weight lifter raises a 905 N weighta vertical distance of 1.90 m in a timeinterval of 1.95 s. Compute the powerprovided by the weight lifter's force.W
How fast must a 102.2-kilogram personwalk or run to have the same kinetic energy as a 15.5-gram bulletthat has a speed of 226 m/s?
Person's speed: m/s
A weight lifter raises a 905 N weighta vertical distance of 1.90 m in a timeinterval of 1.95 s. Compute the powerprovided by the weight lifter's force.
W
How fast must a 102.2-kilogram personwalk or run to have the same kinetic energy as a 15.5-gram bulletthat has a speed of 226 m/s?
Person's speed: m/s
Person's speed: m/s
Explanation / Answer
power = work / time = 905 * 1.90 / 1.95 = 882 W . KE = (1/2) m v2 . (1/2) m v2 ofperson = (1/2) m v2 of bullet . 102.2 * v2 = 0.0155 * 2262 . v = 2.783 m/s is thepersons speed . v = 2.783 m/s is thepersons speedRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.