A 3.0 cm lighted candle is placed 20 cm from a concavespherical mirror with a ra
ID: 1676768 • Letter: A
Question
A 3.0 cm lighted candle is placed 20 cm from a concavespherical mirror with a radius of curvature of 30 cm. a). Where should a screen be placed in order to see thecandle's images clearly?-------cm b). What is the minimum height of the screen in order to seethe candle's complete image?-----cm A 3.0 cm lighted candle is placed 20 cm from a concavespherical mirror with a radius of curvature of 30 cm. a). Where should a screen be placed in order to see thecandle's images clearly?-------cm b). What is the minimum height of the screen in order to seethe candle's complete image?-----cmExplanation / Answer
h=3cm d'=20cm r=30cm f=-r/2=-15cm 1)1/f=1/d+1/d' 1/15=1/d+1/20=>d=-8.57 2)m= -d/d'=0.428 the proportion of the original object needed=0.428*3=1.2cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.