Using E=mc^2 and the Spht of water to be 1Kcal/kg/deg Celsius,Find the increase
ID: 1676753 • Letter: U
Question
Using E=mc^2 and the Spht of water to be 1Kcal/kg/deg Celsius,Find the increase in temperature of 10 million Kg of water if 400gof mass is converted completely into E 1Kcal=4186J (Hint: Heat=mass Spht delta T please help in detail please question is not in the book Using E=mc^2 and the Spht of water to be 1Kcal/kg/deg Celsius,Find the increase in temperature of 10 million Kg of water if 400gof mass is converted completely into E 1Kcal=4186J (Hint: Heat=mass Spht delta T please help in detail please question is not in the bookExplanation / Answer
When 400 g mass is completely converted into energy then theenergy released isE = m * c2 where m = 400 g = 400 * 10-3 kg and c = 3 *108 m/s Let the increase in temperature of 10 million Kg of water bet therefore we get E = m1 * s * t or t = (E/m1 * s) = (m *c2/m1 * s) where m1 = 10 million kg = 10 * 106 kg =107 kg and s = 4186 J/kg/oC where m = 400 g = 400 * 10-3 kg and c = 3 *108 m/s Let the increase in temperature of 10 million Kg of water bet therefore we get E = m1 * s * t or t = (E/m1 * s) = (m *c2/m1 * s) where m1 = 10 million kg = 10 * 106 kg =107 kg and s = 4186 J/kg/oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.