A ray of light strikes a flat 2.00 cm thick block ofdiamond ( n = 2.419) at an a
ID: 1676160 • Letter: A
Question
A ray of light strikes a flat 2.00 cm thick block ofdiamond (n = 2.419) at an angle of =30.0° with the normal (Fig.P22.18). Trace the light beam through the diamond and find the angles of incidence andrefraction at each surface.1° (angle of refraction at firstsurface)
2° (angle of incidence at secondsurface)
3° (angle of refraction at secondsurface) IMAGE: http://s1002.photobucket.com/albums/af149/jakeloftin2186/?action=view¤t=7.jpg A ray of light strikes a flat 2.00 cm thick block ofdiamond (n = 2.419) at an angle of =30.0° with the normal (Fig.P22.18). Trace the light beam through the diamond and find the angles of incidence andrefraction at each surface.
1° (angle of refraction at firstsurface)
2° (angle of incidence at secondsurface)
3° (angle of refraction at secondsurface) IMAGE: http://s1002.photobucket.com/albums/af149/jakeloftin2186/?action=view¤t=7.jpg
Explanation / Answer
(1) Snell's Law sin30=n*sinx =>x=11.93 0 (2)angle of incidence at second surface)=x=11.93 0 (3) angle of refraction at secondsurface n*sinx=sin =>=30 degrees (3) angle of refraction at secondsurface n*sinx=sin =>=30 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.