An object is placed to the left of a lens, and a real image isformed to the righ
ID: 1675875 • Letter: A
Question
An object is placed to the left of a lens, and a real image isformed to the right of the lens. The image is inverted relative tothe object and is one-half the size of the object. The distancebetween the object and the image is 47.9cm. (a) How far from the lens is the object? do ---Select---no unitscm^-1cm(b) What is the focal length of the lens? f ---Select---no unitscm^-1cm (a) How far from the lens is the object? do ---Select---no unitscm^-1cm
(b) What is the focal length of the lens? f ---Select---no unitscm^-1cm do ---Select---no unitscm^-1cm
Explanation / Answer
let the object distance be'do' and image distance be'di'. Given do + di = 47.9 cm magnification m = di/ do = himage/hobject (magnitudeonly) di/ do = 1/2 di = 0.5 * do a. do + 0.5* do = 47.9 objectdistance do = 47.9/ 1.5 = 31.93 cm a. do + 0.5* do = 47.9 objectdistance do = 47.9/ 1.5 = 31.93 cm b. di = 0.5* do = 0.5* 31.93 = 15.97 cm Since do is tothe left of lens, it will be taken as negative. 1/f = 1/di - 1/do 1/f = 1/15.97 - 1/(-31.93) f = 15.97* 31.93 / (31.93 + 15.97) = 10.65 cm 1/f = 1/15.97 - 1/(-31.93) f = 15.97* 31.93 / (31.93 + 15.97) = 10.65 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.